Diskriminace    Google
AKTUALITY DISKRIMINACE ZAMĚSTNÁNÍ CIZINCI PUBLIKACE NAŠE PROJEKTY PRÁVNÍ PORADNA
Diskriminace.info >> MIGRACE >> Dvě a více občanství
Menu

Dvě a více občanství

•••

Kontakt

Poradna pro občanství,
občanská a lidská práva

Ječná 7
Praha 2
120 00
Telefon: +420.270 003 280
E-mail:


 

28.10. 2007

Chtěla bych se zeptat ohledně dvojího občanství. Jsem vdanná v Norsku,zažádala jsem si o Norské občanství. Žádost byla vyhověna ,ale s podmínkou vzdát se Českého občanství. Já se ale Českého občanství nechci vzdát, je v tomto případě možné mít dvojí občanství.

Dobry den, dulezite je, abyste pochopila, ze ceske a norske pravo jsou na sobe zcela nezavisle a naprosto nepropojene. Pokud Vam Norove daji obcanstvi, pak (ponevadz mate norskeho manzela) o ceske obcanstvi neprijdete, ceske pravo Vam tedy v tomto pripade svoji obcanstvi umoznuje. Ale je otazkou, zda Vam ho umozni norske pravo: pokud Vam ho totiz Norove odmitnou dat, aniz byste se zrekla predtim ceskeho, pak se budete muset rozhodnout. Pokud Vam Norove obcanstvi nedaji, pak dvoji obcanstvi mit samozrejme nebudete.

27.02.2007

Je možné mít v ČR dvojí občanství? A jak je to se státy EU (Francie, Německo)? Děkuji za odpověď.

Kromě českého občanství je možné mít ještě další (i více než 2) - např. v přápadě, že se dítě narodí českému občanovi v cizině a tento cizí stát připouští nabytí občanství naturalizací. Pokud jde o ostatní státy EU, záleží na jejich vnitrostátní úpravě. Dle ideologie Poradny neni vícero občanstvi nežádouci (pouze komunisticke státy měly smlouvy o zabraňování vzniku vícečetného státniho občanství. A tyto smlouvy se teď v důsledku moderního pojetí lidských práv vypovídají.


06.12. 2006

Dobrý den. Jsem česká občanka a budu si brát rusa. Pokud budeme žít v ČR, za jak dlouho může můj manžel získat české občanství a ztratí tím pádem občanství ruské? Nebo bude mít dvojí občanství? Děkuji.

Pokud Váš ruský manžel získá svatbou trvalý pobyt, tak za 5 let může dostat české občanství. Žádat lze ale už dříve, naopak ani po 5 letech ministerstvo vnitra občanství udělit nemusí. Dosud je podmínkou, že se ten, kdo chce české občanství musí zříci svého dosavadního občanství, tedy občanství ruského. Tato podmínka ale by se mohla do několika let zrušit. Každopádně není zatím kam spěchat.
 


25.11. 2006

Pokud si vezmu ruského občana, získám tím automaticky nárok na ruské občanství? A jak to bude s mým českým občanstvím? Smím si ho ponechat nebo o něj nabytím ruského občanství přijdu? Je možnost užívat dvojí (jak ruské tak české) občanství? Děkuji.

Ruské občanství zřejmě hned sňatkem nezískáte, získáte nejprve jen povolení k pobytu, dokonce ani ne trvalé a občanství RF až za mnoho let. Ale to jsou zaležitosti ruského práva Každopádně ale o české občanství také nepřijdete, pokud získáte ruské občanství v době, kdy je Vaším manželem ruský občan.Pak byste měla občanství 2.
 


08.11. 2006

Dobrý den, když se české občance narodí dítě s ruským občanem, jaké bude mít jejich společné dítě občanství? Bude mít automaticky dvojí občanství? A záleží na tom, kde se dítě narodí (zda v Rusku či v ČR)? Děkuji za odpověď

Dítěti je v tomto příapdě nutné občanství zvolit, neboť stále platí mezistátní smlouva o zabranování dvojímu občanství mezi SSSR a CSSR. Po narození je tedy nutné se obrátit na matriční úřad a učinit příslušné prohlášení.
 


8.11.2006

Ozenila jsem se s Polakem v Cechach, ale bydlime v Irske Rep. Chtela
jsem se zeptat, jestlli se musime rozhodnout o statnim obcanstvi (polske a
nebo ceske? a nebo staci kdyz mame oba dva sve (ja ceske a muj manzel
polske) a co deti?

Nemusite se nijak rozhodovat, zalezi na tom, co chcete. KLidne muzete mit
kazdy sve ceske nebo polske obcanstvi a pritom cely zivot zit v Irsku. Deti
budou mit obcanstvi podle toho, zda jim to priznaji zakony Vasich statu. Je
mozne, ze narozenim ziskaji hned 3 obcanstvi (ceske, polske i irske),
kazdopadne dite ziska automaticky obcanstvi CR, pokud Vy budete v okamziku
narozeni obcankou CR. Pokud byste ale ziskala na vlastni zadost obcanstvi
Irska a Vas manzel nebyl Ir, tak byste o obcanstvi prisla a Vase dite
narozene pote by take nebylo obcanem CR.


02.12. 2006

Dobrý den, ráda bych položila krátkou otázku. Plánuji sňatek s německým státním příslušníkem. Jak se po sňatku bude řešit občanství? Mohu mít dvojí - české + německé? Jak je to vůbec se získáním německého st. obč.? Děkuji!

Němci Vám dají nejprve jen povolení k pobytu, občanství Vám možná dají nebo nedají, každopádně až po uplynutí několika let. Pokud budete stále vdaná za Němce, tak o české občanství nepřijdete, ale zatím toto opravdu není aktuální.
 


20.09. 2006

Dobry den. Jsem Ukrajinka s trvalým pobytem v ČR. Žiji v České Republice 9 let a chci se informovat na podmínkách získání českého občanství? Je li možnost získat dvojí občanství?

O občanství je možné žádat po 5 letech trvalého pobytu, dřív jen výjimečně. Většinou - opět až na výjimky - je vždy nutné se pak vzdát občanství dosavadního, tedy občanství ukrajinského. Možnosti, kdy si lze původní občanství ponechat, jsou uvedeny v § 11 odst. 2 a 3 v zákoně o státním občanství (podívejte se do sekce Právní poradna). Příliš se to ale neděje.
 


06.09.2006

Moje kamarádka je občankou JAR, ale již více jak 10 let má trvalý pobyt na území ČR. Jelikož se nechce vzdát občanství JAR, chtěla jsem se zeptat, zda je možné, aby měla obojí občanství a za jakých podmínek by to bylo možné.

Těžko získat české občanství a přitom se nemuset vzdát předešlého. Zde výňatek ze zákona (§ 11), který řeší, kdy lze prominout pozbyti dosavadního občanství:
“(2) Ministerstvo může dále prominout podmínku stanovenou v § 7 odst. 1 písm. b), pokud má žadatel na území České republiky povolen trvalý pobyt, oprávněně se zdržuje na území České republiky po dobu nejméně 5 let, má skutečný vztah k České republice a
a) právní předpisy státu, jehož je státním občanem, neumožňují jeho propuštění ze státního svazku nebo tento stát odmítá o jeho propuštění ze státního svazku vydat doklad,
b) jeho propuštění ze státního svazku je spojeno s nepřiměřenými správními poplatky či jinými v demokratickém státě nepřijatelnými podmínkami,
c) podáním žádosti o propuštění ze státního svazku by žadatel mohl vystavit sebe nebo osoby blízké pronásledování z důvodů rasy, náboženství, národnosti, příslušnosti k určité sociální skupině nebo pro politické přesvědčení,
d) udělení státního občanství České republiky by bylo významným přínosem pro Českou republiku zejména z hlediska vědeckého, společenského, kulturního či sportovního, nebo
e) pozbyl v minulosti státní občanství Československé republiky nebo České a Slovenské Federativní Republiky nebo České republiky, pokud nejde o žadatele, který je státním občanem Slovenské republiky.
 (3) Podmínku stanovenou v § 7 odst. 1 písm. b) lze rovněž prominout
žadateli, který má v České republice povolen trvalý pobyt po dobu nejméně 5
let, má skutečný vztah k České republice a oprávněně se zdržuje na jejím
území po dobu nejméně 20 let.“
 
12.09. 2006

Dobry den Chtel bych vedet jestly v blizke budoucnosti jsou planovane zmeny o dvojim obcansti a strate Ceskeho obcansvi s nabytim (po pozadani)jineho statniho obcanstvi(Kanadskeho) Dekuji

Ano, změna zákona v tomto smyslu se připravuje, ale není jisté, že projde, a stejně by začala platit až za několik let.
 


29.08. 2006

Chci vědet,jestli jako občanka SR,trvale žijíci 3 roky s manželem na území CZ,s povolením,k trvalému pobytu v CZ,když budu chtít nabít občanství CZ,musím pozbýt občanství SK.Nemůžu mít obě občanství????

Az na vyjimky Ceska republika pozaduje po Slovacich, kteri chteji ziskat ceske obcanstvi, aby ztratili slovenske. V budoucnu se toto doufejme zmeni.
 


01.08. 2006

Dobrý den, prosím o radu týkající se dvojího občanství (MZV ČR, odbor informací veřejnosti na můj dotaz nereaguje). 1: Již několik let jsem provdaná za občana Irské republiky, a momentálně žijeme v Irské republice. V průběhu tohoto roku uvažuji o podání žádosti o udělení irského občanství (veškeré náležitosti splňuji), ale potřebuji vědět a mít jistotu, že tímto krokem neztratím občanství české. Není ani v mém zájmu, abych některá svá současná práva vztahující se k českému občanství omezila či zcela ztratila. 2: Rovněž bych si jako budoucí matka přála, aby náš potomek nabyl dvojí občanství, pokud to ovšem česká legislativa umožňuje. V případě, že to možné je, zajímalo by mne jakou roli hraje narození dítěte mimo území České republiky, konkrétně na území Irské republiky? 3: Existuje však možnost, že v průběhu tohoto roku bude manžel pracovat ve Velké Británii. Pokud dojde k přestěhování, může náš nastávající potomek získat po matce občanství české a po otci občanství irské, přestože dojde k narození na území Velké Británie? Děkuji za brzkou odpoved', Jana

Podle noveho zakona o obcanstvi z roku 2003 a jeho interpretace Ministerstvem vnitra nepozbudete obcanstvi, pokud za trvani manzelstvi s Irem prijete irske obcanstvi, a to i kdyz to bude na Vasi zadost.Takze pokud je Vas manzel Ir tak muzete prijmout irske obcanstvi a o ceske neprijdete. Pokud budete ceska obcanka v den porodu, bude Vase dite take ceskym obcanem, na tom nic nemeni, ze muze byt (coz nevim) po otci i obcanem Irska a pokud se narodi v Britanii tak snad by mohl - dle mista narozeni - ziskat i obcanstvi Velke Britanie. Narozenim muze clovek ziskat tolik obcanstvi, kolik pravnich radu s timto narozenim vznik sveho obcanstvi spojuje. Pro ceske pravo nehraje misto narozeni roli.
 Chci žádat o české občanství ale ponechat si i slovenské. Je možné, mít i české a slovenské občanství?

   Obecně platí, že pokud chcete získat občanství České republiky udělením, musíte se v průběhu řízení vzdát slovenského občanství. To ale neplatí pro případy, kde český zákon o občanství (40/1993 Sb.) umožňuje nabytí českého občanství prohlášením. Prohlášení mohou učinit slovenští občané, kteří splňují podmínky stanovené v § 18a – 18c zákona o občanství. Např. ti, kdo mohou doložit pobyt na území ČR nejpozději k 31.12.1992 a tento pobyt dosud trvá.


Prosím o radu, zda je možné v České republice mít dvě občanství, např. být občanem České republiky a zároveň Chorvatska.

   Pokud jde o nabytí obou občanství narozením, z hlediska české úpravy je možné takto získat více občanství. Nabytí chorvatského občanství ovšem závisí na podmínkách chorvatské úpravy. Pokud jde o nabytí tohoto občanství udělením, je podstatné kdy k nabytí jednotlivých občanství došlo,  v jakém pořadí a zda nabytí souviselo s uzavřením manželství.
 

Může cizí státní občan, který se oženil s českou občankou získat automaticky sňatkem občanství České republiky a nechat si přitom svoje původní občanství? S přítelem z Portugalska plánujeme sňatek, já si pak chci vzít portugalské občanství a chci, aby můj manžel také získal české občanství. Po svatbě budeme žít v ČR. Co máme dělat?

   České občanství může váš přítel získat pouze udělením. Podle českých předpisů se ovšem musí v průběhu řízení o udělení českého státního občanství cizího občanství vzdát a teprve potom mu lze české  občanství udělit. V České republice ale může žít také na základě povolení k pobytu cizince, které získá na základě sloučení rodiny, bude-li manželem občanky ČR. Cizinci, kteří jsou držiteli povolení k trvalému pobytu, mají v podstatě stejné postavení jako čeští občané, tj. např. jsou účastní zdravotního pojištění, zaměstnávání/podnikání/studium mají bez jakýchkoliv omezení. K tomu patří i přístup k sociálnímu zabezpečení, možnost nabývat do vlastnictví nemovitosti atd. Samozřejmě nemají aktivní ani pasivní volební právo, ačkoliv v budoucnosti se počítá s přiznáním tohoto práva na místní úrovni - tj. možnost volit a být volen do komunálních orgánů.
   Pokud se týče automatického nabytí občanství sňatkem, takovou úpravu nepřipouští mezinárodní úmluvy OSN, zejména Úmluva o státním občanství vdaných žen. Jelikož jsou prakticky všechny státy v Evropě smluvními stranami této úmluvy, není pravděpodobné, že by Portugalsko takové automatické nabytí občanství umožňovalo. Občan České republiky, který na vlastní žádost nabude cizí státní občanství v souvislosti s uzavřením manželství se státním občanem cizího státu, české občanství nepozbývá. Podmínkou je, že k nabytí tohoto druhého občanství dojde za trvání manželství. V takovém případě si české občanství podrží vedle cizího. 
 

Mám otázku ohledne dvojího občanství. Žiju už několik let v USA a myslím, že už bych měl mít nárok na získání amerického občanství. Nerad bych se ale vzdával občanství českého. Slyšel jsem, že občanům USA dovoluje náš zákon dvojí občanství.

   Podle §17 zákona č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství ČR pozbývá český státní občan automaticky státní občanství ČR, pokud na vlastni žádost nabude státní občanství jiného státu. Výjimkou jsou případy, kdy cizí státní občanství nabude v souvislosti s uzavřením manželství, pokud jde o nabytí státního občanství druhého manžela za trvání manželství.
   Zákon umožňující mít dvojí státní občanství, který zmiňujete, je patrně zákon č. 193/1999, o státním občanství některých bývalých státních občanů. Jeho účelem, který je ostatně deklarován i v preambuli zákona, je zhojit křivdy z doby komunistického režimu, a proto také podle něj může být státní občanství ČR navráceno těm bývalým občanům, kteří české občanství pozbyli v období od 25. února 1948 do 28. března 1990. Obvykle šlo o pozbytí v důsledku naturalizace v jiných státech, zejména ovšem v USA. Zákon nikdy neměl umožňovat nabývání vícera státních občanství do budoucnosti, a ani nebyl nikdy takto prezentován.
  Budete-li cestovat do ČR jako občan USA, není k přechodnému turistickému pobytu v ČR požadováno vízum. Pokud byste přijel do ČR za jiným účelem, např. podnikání, potom byste musel mít vízum vydané za Vámi zvoleným účelem, tzv. dlouhodobé vízum. Jako bývalý občan České republiky byste rovněž mohl požádat o povolení k (trvalému) pobytu, což je nejvýhodnější pobytový režim pro cizince.
  To všechno samozřejmě neznamená, že byste již nemohl české občanství nabýt zpět. Rovněž je možno žadatelům o státní občanství ČR kteří jsou bývalými českými občany, prominout některé podmínky, např. pětiletou délku pobytu v ČR. Opětovné nabytí státního občanství ČR bude ovšem obvykle podmíněno předložením dokladu o tom, že jste pozbyl státní občanství Spojených států amerických.


Prostor pro Vase dotazy a prispevky k tematu

Text odesílané zprávy:
autor zprávy
(jméno nebo přezdívka)
e-mail pro odpovědi
(Pravidla diskusních fór projektu Diskriminace.Info)
Pavel
Aktualizace: 08.11. 2007
 
Poradna pro občanství, občanská a lidská práva © 2001-2007