Zvyšování kapacity veřejné správy v boji proti diskriminaci na trhu práce

1. srpna 2009 jsme zahájili projekt Zvyšování kapacity veřejné správy, projekt bude ukončen v lednu 2011.

Naším cílem je zefektivnění postupů kontrolních orgánů při odstraňování nejzávažnějších projevů diskriminace na trhu práce. Z našich průzkumů vyplývá, že u nerovného zacházení a diskriminačního chování se obtížně prokazuje záměr a ve výsledku dochází k tomu, že většinu podnětů kontrolní orgány (Inspektoráty práce) ohodnotí jako neoprávněné.

Projekt Zvyšování kapacity veřejné správy zpracovávají v partnerství neziskové organizace: Otevřená společnost o.p.s. (www.osops.cz) a Poradna pro občanství, občanská a lidská práva (www.poradna-prava.cz).

Pro Inspektoráty práce a Úřady práce v ČR připravujeme vzdělávací semináře a odbornou sekci na webových stránkách www.proequality.cz a www.poradna-prava.cz, která bude nabízet zájemcům přehled o nejzávažnějších projevech diskriminace na trhu práce a bude prostorem pro odbornou diskuzi.

Semináře budou ve svých odborných blocích zaměřeny na obecné koncepce přímé a nepřímé diskriminace, na projevy sexuálního obtěžování, pronásledování, pokyny k diskriminaci a navádění k diskriminaci a případy, kdy je rozdílné zacházení přípustné. Součástí bude seznámení s nově platící antidiskriminační legislativou, která začala platit 1.9.2009. Na semináře se můžete přihlašovat již nyní na adrese petra.kubalkova@osops.cz

V rámci projektu probíhají semináře na téma "Jak na diskriminaci na trhu práce? Další informace a přihlášky naleznete ZDE.

Odborná sekce na téma Gender a veřejná správa je k dispozici ZDE.

V rámci projektu byl vypracován policy paper Gender a diskriminace - výstup naleznete ZDE.

Projekt je financován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.